Innowacje w spawalnictwie

W dniu 14 czerwca 2018 r. odbyło się II Mazowieckie Sympozjum Spawalnicze, którego tematem wiodącym były innowacje w spawalnictwie.

II Mazowieckie Sympozjum Spawalnicze

Ilustracja 1. Przemówienie wyróżnionego pana Andrzeja Oneksiaka. Obok prof. Dariusz Golański i prof. Tomasz Chmielewski.

Organizatorem II Mazowieckiego Sympozjum Spawalniczego był, jak wcześniej, Zakład Inżynierii Spajania, Instytutu Technik Wytwarzania na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej oraz Linde Gas Polska sp. z o.o. W czasie trwania sympozjum jego uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia stoisk wystawowych firm spawalniczych. Sympozjum zakończyło spotkanie towarzyskie uczestników. Szczegółowy program Sympozjum zamieszczono poniżej.

Goście i sponsorzy zostali przywitani przez Dyrektora Instytutu Technik Wytwarzania prof. Tomasza Chmielewskiego oraz Kierownika Zakładu Inżynierii Spajania prof. Dariusza Golańskiego.

W sympozjum uczestniczyli między innymi Prorektor WAT prof. Lucjan Śnieżek, Prorektor WAT, Wiceprezes UDT Adam Ogrodnik, Kierownik Zakładu Spawalnictwa Politechniki Czestochowskiej prof. Jerzy Winczek, prof. Jacek Słania z Instytutu Spawalnictwa oraz dr hab. inż. Dariusz Fydrych z Politechniki Gdańskiej.

W części inauguracyjnej sympozjum Sekretarz Generalny SIMP Kazimierz Łasiewicki oraz z Prezesem Warszawskiego Oddziału SIMP Adamem Baryłką wręczyli Andrzejowi Oneksiakowi Medal im. inż. Stanisława Olszewskiego przyznany przez kapitułę za wybitny wkład w rozwój spawalnictwa w Polsce (ilustracja 1). Odznaczenie honorowe z rąk kierownictwa SIMP odebrał również Andrzej Wałcerz.

W programie m.in było:

• prezentacje nowych urządzeń spawalniczych;
  • szkolenia w zakresie obsługi nowoczesnych urządzeń spawalniczych, stosowania nowoczesnych dodatkowych materiałów spawalniczych;
  • prezentacje najnowszych rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji spawania;
  • prezentacje najnowszych osiągnięć naukowych w dziedzinie spawalnictwa;
  • pokazy i konkursy, praktyczne spawanie nowoczesnymi urządzeniami (ilustracja 2);
  • biesiada spawalników.

W Auli NT wygłoszono szereg referatów dotyczących zastosowań praktycznych jak i prowadzonych badań naukowych. Między innymi można było wysłuchać wystąpienia dyrektora produktu pana Wojciecha Wierzby pt. "Innowacyjne rozwiązania zastosowane w półautomatach spawalniczych MIG/MAG na przykładzie urządzeń MicorMIG firmy Lorch Niemcy". W referacie przedstawiono najnowsze zmiany wprowadzone w urządzeniach MicorMIG oraz możliwości ich rozbudowy w przyszłości. Dużo uwagi poświęcono na zastosowanie kart zbliżeniowych NFC do programowania urządzeń i autoryzacji pracowników.

II Mazowieckie Sympozjum Spawalnicze

Ilustracja 2. Dziedziniec budynku Nowego Technologicznego Wydziału Inżynierii Produkcji - prezentacja sprzętu i oprzyrządowania spawalniczego.