Aktualności

Nauka i badania

Komunikat Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych:https://www.gov.pl/web/nauka/komunikat-ministra-nauki-z-dnia-05-stycznia-2024-r-w-sprawie-wykazu-czasopism-naukowych-i-recenzowanych-materialow-z-konferencji-miedzynarodowych

AI

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najbardziej rozwijających się technologii w najbliższych latach będzie sztuczna inteligencja i różne koncepcje temu rozwojowi towarzyszące. Wydaje się, że poza wszelką dyskusją jest również fakt wpływu jej rozwoju na przemysł, a zwłaszcza na zagadnienia związane z technologiami wytwarzania, którymi jesteśmy na wydziale MT żywo zainteresowani. Zestawienie ciekawych prognoz dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji w roku 2024 zaprezentowano na portalu Solutions Review w artykule ,,The Definitive Guide to Artificial Intelligence Predictions for 2024" (https://solutionsreview.com/artificial-intelligence-predictions-from-experts-for-2024. W tym samym obszarze poruszane są kwestie w artykule pt. ,,14 CIO priorities and trends for 2024", zaprezentowanym na forum TechTarget (https://www.techtarget.com/searchcio/tip/9-top-CIO-trends-and-priorities). Natomiast, na forum MetalForming Magazine odbyła się ciekawa dyskusja dotycząca AI w przemyśle kształtowania metali: https://www.metalformingmagazine.com/podcast/?/lubrication/lubricants/a-discussion-on-ai-for-metal-formers-with-scott-prince-tower-metalworking-fluids.

Przemysł

Na portalu MetalForming Magazine, Lars Moravy, szef inżynieriów Tesli, pokazuje krótką wycieczkę po fabryce Giga w Austin w Teksasie, wyjaśniając, w jaki sposób budowane są panele ze stali nierdzewnej klasy A. Nacisk położony jest na operacje przygotowawcze przed kształtowaniem oraz tłoczenie na gorąco. Moravy nazywa tłoczenie „rdzeniem naszego biznesu”, wyjaśniając, że firma używa 127 pras o nacisku do 5000 ton. Podczas pokazu zaprezentowano także 21-stanowiskową linię do kształtowania na gorąco elementów wewnętrznych drzwi, pięcio-osiowe cięcie laserowe, zrobotyzowane gięcie na prasie krawędziowej oraz spawanie laserowe (https://www.metalformingmagazine.com/video/?/stamping-presses/hot-stamping/watch-tesla-cybertruck-stainless-steel-body-panel-production).
Drukowanie 3D metalu to technologia rozwijająca się intensywnie, osiągająca coraz lepszą wydajność, umożliwiająca uzyskanie złożonych geometrii. Jednak popularne technologie druku metali często wykorzystują luźny proszek, lasery o dużej mocy lub mają inne cechy, które wymagają relatywnie dużej rozbudowy stanowiska w celu spełnienia wymaganych procedur bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Na webinarium ,,How easy is it really? Take a walkthrough of adopting office-safe metal 3D printing" została przedstawiona koncepcja Bound Metal Deposition ™ (BMD), ,,biurowego" stanowiska mającego na celu udostępnienie druku 3D dla każdego inżyniera, projektanta czy studenta z łatwym oprzyrządowaniem bez wymagań jak dla obiektów przemysłowych. Webinarium, które odbyło się 23.01.2024 można obejrzeć po zarejestrowaniu się na portalu: https://learn.desktopmetal.com/office-safe-metal-3dprinting.

Dydaktyka

Kamyczek do dyskusji dotyczącej podstaw programowych obowiązujących w szkołach powszechnych. Badania pokazują, że dzieci najlepiej uczą się przedmiotów naukowych i inżynierskich angażując się od najmłodszych lat w różnego rodzaju praktyki stosowane przez prawdziwych naukowców i inżynierów. Prowadząc badania naukowe czy realizując zagadnienia inżynierskie, dzieci nie tylko rozwijają i udoskonalają swoje zrozumienie podstawowych praw i zasad fizyki, mają szansę podążać odważniej poza  standardowe koncepcje w tych dyscyplinach, ale - co niezwykle ważne - dzięki pozyskanej wiedzy uzyskują umiejętność łatwiejszego zadawania pytań i stawiania nowych problemó, co w nauce jako takiej jest chyba najważniejsze. Można o tym przeczytać w raporcie ,,Rise and Thrive with Science. Teaching PK-5 Science and Engineering", przedstawionym na portalu National Academies (https://nap.nationalacademies.org/catalog/26853/rise-and-thrive-with-science-teaching-pk-5-science).

Praca

W portalu LinkedIn, w sekcji Top Jobs w ciągu ostatnich tygodni pojawiły się ciekawe propozycje pracy na stanowiskach związanych z profilem absolwentów naszego wydziału/instytutu, m.in.:
1. Expert - Senior Structural Analysis Engineer; Boening, Warszawa
2. Inżynier projektowania CAM; AMS International Sp. z o.o., Warszawa
3. Consultant - Manufacturing; McKinsey & Company, Warszawa
4. Technolog; BF - Bogucki Folie, Warszawa
5. Computational Engineering Design Specialist; AECOM, Warszawa
6. Inżynier ds. Analiz Wytrzymałościowych MES;  Łukasiewicz - ILOT (współpraca z GE Aerospace), Warszawa
7. Młodszy Inżynier/Inżynier – Konstruktor Części Silnika Lotniczego; Łukasiewicz - ILOT (współpraca z GE Aerospace), Warszawa
8. Inżynier Konstruktor / Design Engineer; NG Engineering Group, Warszawa
9. Manufacturing Engineer; Texmo Industries, Warszawa
10. Inżynier ds. obliczeń MES / FEM Engineer - automotive; NG Engineering Group, Grójec